Pogotowie Archiwalne – projekt Fundacji Ośrodka KARTA – zbiera wszelkie sygnały z całej Polski dotyczące zagrożonych zbiorów archiwalnych: prywatnych, środowiskowych, o nieznanym pochodzeniu – związanych z okresem do 1989 roku.


(+48-22) 848 07 12              (+48) 0-502 505 877

pogotowie@karta.org.pl

Ośrodek KARTA

ul. Narbutta 29, 02-536 Warszawa

Została uruchomiona strona internetowa Międzynarodowego Archiwum Białoruskiego (MAB). Program, realizowany przez Ośrodek KARTA, stawia sobie za cel wspomaganie niezależnych organizacji oraz osób prywatnych, które na Białorusi i poza nią zajmują się gromadzeniem źródeł historycznych oraz dokumentowaniem dziejów społeczeństwa białoruskiego w XX i XXI wieku.

 

Zdigitalizowane zasoby archiwalne zostały udostępnione w Bibliotece Cyfrowej Międzynarodowego Archiwum Białoruskiego. Obecnie można korzystać z kolekcji 114 białoruskich publikacji drugoobiegowych pochodzących ze zbiorów Organizacji Społecznej „Dyjariusz”. Strona i biblioteka funkcjonują w języku polskim i białoruskim.

 

Projekt jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie”.