Pogotowie Archiwalne – projekt Fundacji Ośrodka KARTA – zbiera wszelkie sygnały z całej Polski dotyczące zagrożonych zbiorów archiwalnych: prywatnych, środowiskowych, o nieznanym pochodzeniu – związanych z okresem do 1989 roku.


(+48-22) 848 07 12              (+48) 0-502 505 877

pogotowie@karta.org.pl

Ośrodek KARTA

ul. Narbutta 29, 02-536 Warszawa

31 grudnia 2012 roku zakończono realizację projektu "Na przekór autorytaryzmowi - digitalizacja i upowszechnianie niezależnych wydawnictw białoruskich". W ramach zadania zdigitalizowano i wprowadzono do Biblioteki Cyfrowej Ośrodka KARTA 80 tytułów (3000 stron) czasopism ukazujących się poza oficjalnym obiegiem na Białorusi w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. Prace prowadzili wspólnie pracownicy i wolontariusze Archiwum Ośrodka KARTA oraz Stowarzyszenia Dyjaryusz z Mińska.

 

Mamy nadzieję, że dzięki upowszechnieniu zbiorów Stowarzyszenia w BC OK wzrośnie liczba osób zainteresowanych tematem opozycji białoruskiej lat osiemdziesiatych i dziewięćdziesiątych, a badacze zajmujący się historią podziemnego ruchu wydawniczego w byłym bloku wschodnim zyskają dostęp do źródeł nigdzie wcześniej nie prezentowanych.

 

Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Wspólne działania polsko-białoruskie 2012".