Pogotowie Archiwalne – projekt Fundacji Ośrodka KARTA – zbiera wszelkie sygnały z całej Polski dotyczące zagrożonych zbiorów archiwalnych: prywatnych, środowiskowych, o nieznanym pochodzeniu – związanych z okresem do 1989 roku.


(+48-22) 848 07 12              (+48) 0-502 505 877

pogotowie@karta.org.pl

Ośrodek KARTA

ul. Narbutta 29, 02-536 Warszawa

Tramwaje Warszawskie


Historia warszawskich tramwajów zaczęła się 11 grudnia 1866 roku, wraz z otwarciem 6-kilometrowej linii tramwajów konnych łączącej Dworzec Wiedeński z Dworcem Petersburskim (obecnym Dworcem Wileńskim) oraz nowo zbudowanym Dworcem Terespolskim (Dworcem Wschodnim). Linia została wybudowana przez Główne Towarzystwo Rosyjskich Dróg Żelaznych by obejść restrykcje nałożone przez władze zaborcze które nie zezwalały na wybudowanie mostu kolejowego przez Wisłę. Trasa prowadziła ul. Marszałkowską-ul. Królewską (z odgałęzieniem od placu Grzybowskiego)-Krakowskim Przedmieściem z placu Zamkowego przez most Kierbedzia do ul. Targowej z odgałęzieniami w ul. Kijowskiej i do port przeładunkowego nad Wisłą. Oprócz przewozu towarów oraz podróżnych między dworcami GTRDŻ obsługiwało również tramwaje miejskie jeżdżące na trasie Dworzec Wiedeński - Kościół św. Anny.

 

Mercedes-Benz Polska


Spółki koncernu Daimler AG są obecne na polskim rynku od połowy lat 90-tych. Najważniejsze obszary ich działalności to sprzedaż samochodów osobowych Mercedes-Benz, smart i Maybach, samochodów użytkowych Mercedes-Benz i Mitsubishi Fuso, autobusów Mercedes-Benz i Setra (EvoBus), jak również usługi finansowe oraz długoterminowy wynajem samochodów.

 

Mennica Polska


Mennica Polska jest jedynym w Polsce producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Zajmuje się także biciem medali i odznaczeń od ponad 240 lat. Wielokrotnie otrzymywała prestiżowe nagrody, w tym m.in. w 2006 roku „Nagrodę za najpiękniejszą monetę obiegową świata - 2 zł Expo 2005”. Potencjał technologiczny Mennicy pozwala na kreowanie produktów menniczych najwyższej jakości.

W ostatnich latach Mennica Polska rozbudowała swoją działalność o kolejne usługi. Obecnie zajmuje się także płatnościami elektronicznymi, uczestniczy w obrocie metalami szlachetnymi oraz działalnością deweloperską. Od ponad 10 lat spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych


Statutowym celem PWPW S.A. jest produkcja banknotów oraz dokumentów zabezpieczonych. Obecnie Wytwórnia produkuje banknoty dla Narodowego Banku Polskiego, prawa jazdy, dowody rejestracyjne oraz blankiety dowodów osobistych, które personalizowane są w MSWiA. W PWPW produkowany jest również polski paszport biometryczny – książeczka paszportowa z wszytym w okładkę mikroprocesorem, do którego w MSWiA wprowadzane są dane biometryczne.

 

PWPW rozwija też usługi elektroniczne, m.in.: Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej Sigillum (e-podpis), Polską Platformę Przetargową, elektroniczną skrzynkę podawczą, systemy do fakturowania elektronicznego oraz projekt tachografu cyfrowego.

 

Orange


Orande jest liderem na polskim rynku telefonii stacjonarnej, internetu i transmisji danych. Jako jedyny operator, oferuje kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne dostępne w całym kraju.  Orange dostarcza również usługi telewizyjne oraz wideo na życzenie. Uruchomił dwa własne kanały telewizyjne - Orange sport i Orange sport info. Od 2007 roku angażuje się również w koprodukcje filmowe. Jest też koproducentem kilkunastu filmów, w tym nominowanego do Oscara "Katynia" Andrzeja Wajdy.  Orange Polska to największa grupa telekomunikacyjna w Europie Centralnej. Jest częścią światowej grupy telekomunikacyjnej France Telecom

nota prawna | polityka prywatności
design & code: