Pogotowie Archiwalne – projekt Fundacji Ośrodka KARTA – zbiera wszelkie sygnały z całej Polski dotyczące zagrożonych zbiorów archiwalnych: prywatnych, środowiskowych, o nieznanym pochodzeniu – związanych z okresem do 1989 roku.


(+48-22) 848 07 12              (+48) 0-502 505 877

pogotowie@karta.org.pl

Ośrodek KARTA

ul. Narbutta 29, 02-536 Warszawa

15 grudnia 2013 roku zakończono realizację projektu „Dzienniki pisane po polsku w XX wieku. Historia minionego stulecia w świetle unikatowych źródeł historycznych” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Efektem końcowym projektu jest utworzona i przechowywana w Archiwum Ośrodka KARTA, niezwykle ciekawa i wartościowa pod względem informacyjnym, kolekcja trzystu dzienników. Gromadzi ona (w postaci oryginałów i kopii cyfrowych) świadectwa zarówno osób zupełnie nieznanych, jak i takich, które zapisały się na trwałe w dwudziestowiecznej kulturze polskiej.

 

Poniżej prezentujemy katalog kolekcji „Dzienniki pisane po polsku w XX wieku. Historia minionego stulecia w świetle unikatowych źródeł historycznych”. Znajdują się w nim informacje na temat każdego dziennika: autor, tytuł, forma i ilość stron, sygnatura AOK oraz krótkie streszczenie i wykaz haseł problemowych.

Liczymy na rozwój kolekcji. Będziemy wdzięczni za każdą decyzję o przekazaniu do Archiwum Ośrodka KARTA (na przechowanie wieczyste) spuścizn dziennikowych XX wieku.

 

 

Z dziennikami można zapoznać się w czytelni Ośrodka KARTA od poniedziałku do środy w godz. 9.30-16.30. Zapraszamy!

 

Dzienniki pisane po polsku w XX wieku. Historia minionego stulecia w świetle unikatowych źródeł historycznych