Pogotowie Archiwalne – projekt Fundacji Ośrodka KARTA – zbiera wszelkie sygnały z całej Polski dotyczące zagrożonych zbiorów archiwalnych: prywatnych, środowiskowych, o nieznanym pochodzeniu – związanych z okresem do 1989 roku.


(+48-22) 848 07 12              (+48) 0-502 505 877

pogotowie@karta.org.pl

Ośrodek KARTA

ul. Narbutta 29, 02-536 Warszawa


Ruszył serwis internetowy Pogotowia Archiwalnego

Ruszył serwis internetowy Pogotowia Archiwalnego, zajmującego się ratowaniem zagrożonych zbiorów archiwalnych - poinformowała w piątek Helena Sienkiewicz z Ośrodka Karta, prowadzącego Pogotowie.

 

Pogotowie Archiwalne zbiera od prywatnych właścicieli fotografie, listy, dokumenty urzędowe, kroniki, pamiętniki, spisane wspomnienia, wycinki prasowe, stare plakaty i ulotki czy gazetki ścienne. Materiały są opracowywane i włączone do zasobu Archiwum Ośrodka Karta.

 

- Wiele tego rodzaju dokumentów, zbiorów w latach ubiegłych przepadło - uległo zniszczeniu lub rozproszeniu. Zachowując to, co jeszcze można, przywracamy część pamięci zbiorowej - mówi szef Ośrodka Karta, Zbigniew Gluza.

 

Na stronie www.pogotowiearchiwalne.pl można uzyskać informacje na temat nowych archiwaliów przekazanych do Pogotowia, zapoznać się z aktualnościami na temat imprez kulturalnych, działalnością Pogotowia Archiwalnego oraz dokumentami i zdjęciami przechowywanymi w Archiwum.

 

Program ma być ratunkiem dla zagrożonych materiałów i zbiorów sprzed 1989 roku. Organizatorzy zapewniają odbiór i transport archiwum, jego uporządkowanie i skatalogowanie, a także zabezpieczenie i udostępnienie wszystkim zainteresowanym. Ośrodek Karta gwarantuje również wieczyste przechowywanie zbiorów

 

Pogotowie Archiwalne ma siedzibę w Warszawie przy ul. Narbutta 29. Wystarczy zadzwonić na warszawski numer telefonu: 022-848-07-12, numer komórkowy: 0-502-505-877, wysłać maila na adres: pogotowie@karta.org.pl lub list na adres: Ośrodek Karta, ul. Narbutta 29, 02-536 Warszawa, a pracownicy Pogotowia przyjadą po odbiór archiwaliów.

 

Osoby, które nie chcą rozstawać się ze swoimi archiwami, także mogą podzielić się z Ośrodkiem Karta swoimi zbiorami. W takim przypadku zdjęcia i dokumenty zostaną zdigitalizowane i zwrócone właścicielom.

 

(na podst. Życie Warszawy / PAP)


nota prawna | polityka prywatności
design & code: